а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манија

мн. мании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12679
1. Психичко заболување коешто се манифестира со болна обземеност од некоја идеја и се карактеризира со нагли премини од еуфорични во депресивни состојби и обратно.
Англиски: mania Албански: mani
Употреба: Медицина
2. Голема страст, желба за нешто.
Англиски: obsession Албански: mani, obsesion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Читањето книги беше негова манија.