а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маратон

мн. маратони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27926
1. Атлетска дисциплина, трчање на 42 195 м.
Англиски: marathon Албански: maratonë
Употреба: Спорт
2. Активност што трае долго.
Англиски: marathon Албански: maratonë
Употреба: Преносно значење
Примери:
пливачки маратон, пејачки маратон
Изведенки
маратонски прид.
маратонскиот
Пример: Маратонско трчање.