а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маргарин

(едн.) маргаринот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23979
Маст, обично од растително потекло, што cе користи во исхраната за готвење и за мачкање на леб.
Англиски: margarine Албански: margarinë
Употреба: Гастрономија