а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марионета

мн. марионети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15054
1. Вид кукла што се движи со помош на конци или жици со која се изведуваат театарски, обично детски, претстави.
Англиски: puppet Албански: marionetë, kukull
Употреба: Сцена
2. Лице што постапува по туѓи наредби, што исполнува туѓа волја.
Англиски: marionette Албански: marionetë, kukull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој беше марионетка на директорот.
Изрази
Марионетска влада - влада која не е самостојна во своето работење.
Изведенки
1. марионетка ж.
мн. марионетки
2. марионетски прид.
марионетскиот
Пример: марионетска претстава
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК