а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марихуана

(едн.) марихуаната
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5977
Суви листови од индиски коноп што служат како наркотик.
Латински: Саnnabis Англиски: marijuana
Употреба: Медицина