а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маркира

маркираат, маркирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20935
обележи, обележува, означи, означува
Англиски: mark
Примери:
Работниците го маркираа патотот.
Изведенки
маркирање ср.
глаг. им.