а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маршрута

мн. маршрути
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19054
Однапред определен пат што треба да cе помине или е поминат; план за движење или патување.
Англиски: route Германски: Marschroute
Примери:
туристичка маршрута