а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масив

мн. масиви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16157
1. Планина што се протега на широк простор, слабо разгранета, без изразени, остри врвови.
Англиски: massif Албански: masiv, varg
Употреба: Геологија
Примери:
Шарпланински масив.
2. Голем простор од нешто еднородно.
Англиски: massif Албански: masiv
Примери:
шумски масив, леден масив