а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масиче

мн. масичиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8279
масичка
Англиски: table Албански: tavolinkë
Употреба: Деминутив