а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маскенбал

мн. маскенбали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24371
Забава на која учествуваат маскирани лица.
Англиски: fancy-dress ball Германски: Maskenball
Изведенки
маскенбалски прид.
маскенбалскиот
Пример: маскенбалски костим
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК