а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

материца

мн. материци
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31061
Внатрешен женски полов орган во кој се развива плодот.
Латински: uterus Англиски: womb Албански: mitër
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК