а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

материјализам

(едн.) материјализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8664
1. Филозофско учење cпоред кое материјата е почеток и основа на се.
Англиски: materialism Албански: materializëm
Употреба: Филозофија
2. Сфаќање според кое материјалната страна на животот, односно богатството е најважно.
Англиски: materialism Албански: materializëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК