а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матканица

мн. матканици
Вид збор: Именка, женски род
1. задржување, маткање
Албански: ndalim
Примери:
Денов испадна матканица.
2. Лага, лажна приказна.
Англиски: scheme Албански: gënjeshtër
Примери:
Тој само матканици кажуваше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК