а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матне

матнат; матни, матнете; матнав, матнаа; матнал; матнат; матнев, матнеа; матнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45421
мати
Англиски: stir
Изведенки
1. матнува несв.
матнуваат
2. матнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК