а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маток

мн. матоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Матна течност.
Албански: lëng i turbulluar
2. Расипано јајце.
Англиски: foul egg Албански: vezë e prishur
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК