а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матракука

мн. матракуки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48968
Дребулија, ситница за која не се знае за што служи.
Англиски: trifle
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Објасни ми, каде се наоѓа таа матракука?
Имаше и еден поголем кафез, внатре со стотина матракуки (тркало, куќичка, некакви скалички).
За тоа тие ќе купеле некоја матракука што ќе ги чинела нецели 15 евра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК