а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матријархат

(едн.) матријархатот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26199
Период од развојот на првобитното општество кога роднинството и наследното право се сметало само по женска линија.
Англиски: matriarchate
Изведенки
1. матријархален прид.
матријархалниот
2. матријархатски прид.
матријархатскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК