а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мафија

мн. мафии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12843
1. Тајна криминална организација формирана на Сицилија во почетокот на деветнаесеттиот век.
Англиски: Mafia Албански: mafia
Употреба: Историја
2. Секоја организирана криминална група.
Англиски: Mafia Албански: mafia
Употреба: Правда , Преносно значење
Изведенки
мафијашки прид.
мафијашкиот
Пример: мафијашка работа