а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

махагон

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 23594
1. Црвенкастокафеаво тропско дрво од кое се изработува мебел.
Латински: Meliaceae Англиски: mahagony Албански: mahagon
Употреба: Ботаника
2. Црвенкастокафена боја што потсетува на бојата на дрвото.
Англиски: mahagony Албански: ngjyrë mahagoni
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. махагони ср.
(едн.)
2. махагониев прид.
махагониевиот
Пример: махагониево дрво