а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

махараџа

мн. махараџи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25991
Индиска владејачка титула, врвен владетел.
Примери:
Махараџата од Индија пристигна во Македонија.