а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

махер

мн. махери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27169
Снаодлив човек, мајстор, специјалист (често и во негативно значење).
Англиски: doer Германски: Macher
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е махер за компјутери.