а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

махинација

мн. махинации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30935
Поcтапка со која на нечесен начин се остварува некаква цел.
Англиски: scam
Примери:
Се збогати со махинации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК