а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маца

мацаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36802
1. мака, потопува
Англиски: dunk Албански: zhyt, ngjyj
2. потопува, валка
Англиски: stain Албански: zhyt, fëlliq
Примери:
Детето ја мацаше блузата во супата.
Изведенки
1. мацање ср.
глаг. им.
2. мацка несв.
мацкаат; мацкал
дем.
Пример: Мацкав во сосот со везени пиперки.