а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мацне

мацнат; мацни, мацнете; мацнав, мацнаа; мацнал; мацнат; (ќе) мацнев, (ќе) мацнеа; (ќе) мацнел
Вид збор: Глагол, свршен
потопи
Англиски: dunk
Употреба: Деминутив
Примери:
Го мацна лебот во кашата и го лапна.
Изведенки
1. мацнува несв.
мацнуваат
2. мацнување ср.
глаг. им.