а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маченик

мн. маченици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7148
1. Тој што се мачи, што трпи, што пати.
Англиски: sufferer Албански: martir, viktimë
Примери:
Цел живот беше маченик.
2. Тој што е мачен и прогонуван поради верата.
Англиски: martyr Албански: martir
Употреба: Религија
Примери:
Четириесет маченици.
3. Воопшто, тој што го дал животот за високи идеали, што умрел маченички.
Англиски: sufferer Албански: martir
Изведенки
1. маченица ж.
мн. маченици
2. маченички прид.
маченичкиот
Пример: Маченички живот.