а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачеништво

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21848
Трпење, поднесување маки, мачење, измачување.
Англиски: agony
Примери:
Во првите векови мачеништвото за Христа бил масовен феномен.