а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачило

мн. мачила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 52764
1. мачење, труд, мака
Англиски: ordeal Албански: mund
Примери:
Со мачила ги изгледа децата.
2. Кот од мачка.
Англиски: litter Албански: pjellë e macës
Употреба: Зоологија
Примери:
Мачилото го фрлија во вода.