а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачител

мн. мачители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16738
Тој што мачи некого.
Примери:
Cе појави суровиот мачител и сите се стресоа.
Изведенки
1. мачителка ж.
мн. мачителки
2. мачителски прид.
мачителскиот
Пример: мачителско однесување
3. мачителски прил.
Пример: Се однесува мачителски.