а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачи

мачат; мачел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1019
1. Создава некому мака, тешкотија (телесна или душевна).
Англиски: torment Албански: torturon, mundon
Примери:
Го мачеа за да признае.
Го мачеа тешки мисли.
2. Присилува, принудува на напор.
Англиски: force Албански: mundon
Примери:
Не мачи го човекот, болен е.
3. (се мачи) Се труди, се обидува со мака.
Англиски: strain Албански: sforcohem
Примери:
Се мачеше за да заспие.
4. Раѓа, коти мачиња.
Албански: lind, pjellë
Употреба: Зоологија
5. (се мачи) се коти
Албански: lind, pjellë
Употреба: Зоологија
Примери:
Мачката се мачеше по вторпат.
Изведенки
мачење ср.
глаг. им.