а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачканица

мн. мачканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41764
1. Тоа што се мачка.
Англиски: lotion Албански: ngjyrë
Примери:
Уште малку остана од мачканицата.
2. Трага од боја што ја остава четката; лошо нанесена боја.
Албански: shkarravitje
Примери:
Ѕидовите беа со мачканици.
3. нечистотија, дамка
Англиски: stain Албански: njollë, papastërti
Примери:
Оди да се измиеш, сиот си мачканици!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК