а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачнотија

мн. мачнотии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18443
Непријатно, мачно чувство или состојба, тешкотија, мака.
Англиски: trouble
Примери:
Чувствуваше мачнотија во стомакот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК