а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачор

мн. мачори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4230
Мажјак од мачка.
Англиски: tomcat
Употреба: Зоологија
Примери:
Мачорот во чизми.
Изведенки
1. мачорче ср.
мн. мачорчиња
дем. и хип.
2. мачориште ср.
мн. мачоришта
аугм. и пејор.
3. мачорски прид.
мачорскиот
Пример: Мачорски мустаќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК