а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машала

Вид збор: Извик
Ранг: 7187
1. За изразување восхит, пофалба.
Англиски: bravo Турски: maşallah
Употреба: Разговорно
Примери:
Машала колку си нараснал!
2. Како формула против уроци.
Турски: maşallah
Употреба: Разговорно
Примери:
Послушен е и вреден, машала.
Изрази
Пу, пу, машала! - против уроци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК