а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машина

мн. машини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 906
1. Орудие за работа управувано од човек што со движење на определени свои делови, претворајќи ја енергијата од еден вид во друг, врши некаква работа.
Англиски: machine Албански: makinë
Употреба: Технологија
Примери:
погонска машина
парна машина
2. Определен вид такво орудие.
Англиски: machine Албански: makinë
Употреба: Технологија
Примери:
машина за пишување
машина за шиење
3. Општо име за разни видови транспортни средства (локомотива, авион, автомобил).
Англиски: machine Албански: makinë
Употреба: Транспорт
Примери:
транспортна машина
летечка машина
4. Тој што работи брзо, без грешка.
Албански: makinë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можеме да се споредуваме со него, тој е машина за работа.
5. машинерија
Англиски: equipment Албански: makineri
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК