а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машинерија

мн. машинерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9480
1. Делови од машина, механизам на машина.
Англиски: machinery Албански: makineri
2. Збир, систем од машини.
Англиски: machinery Албански: makineri
3. Групирани луѓе заради спроведување на определена цел.
Англиски: machinery Албански: makineri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гласачка машинерија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК