а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машинист

мн. машинисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13898
1. Човек што управува со машина, што работи со машина.
Англиски: machinist Албански: makinist
2. Човек што управува со локомотива.
Англиски: locomotive driver Албански: makinist, shofer lokomotive
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК