а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машинка

мн. машинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22357
1. машина
Албански: makinë, maqinë
Употреба: Деминутив
Примери:
Машинка за бричење.
Машинка за потстрижување.
2. Автоматска пушка.
Албански: pushkë automatike
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК