а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машиноградба

мн. машиноградби
Вид збор: Именка, женски род
1. Индустриска гранка што ги опфаќа фабриките за производство на машини; машинска индустрија.
Англиски: mechanical engineering Албански: inxhinieri mekanike
Употреба: Економија
2. машинство
Англиски: mechanical engineering Албански: mekanikë
Употреба: Наука
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК