а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машински

машинска
Вид збор: Придавка
Ранг: 10450
1. Што се однесува на машина, што е во некаква врска со машини, индустриски.
Англиски: mechanical
Употреба: Технологија
Примери:
машинска индустрија, машински инженер
машински факултет
2. Што е својствен на машина, автоматски, механички.
Англиски: mechanical
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК