а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машински

Вид збор: Прилог
Со помош на машина.
Англиски: mechanically
Употреба: Технологија
Примери:
Облеката се шиеше машински.
Водата се пакува машински.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК