а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машин-бравар

мн. машин-бравари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41847
Работник што поправа или ракува со машина.
Англиски: machine fitter
Употреба: Технологија
Примери:
Недостиг од работна сила има и меѓу геодетите, браварите, машин-браварите и други струки.
Изведенки
машинбраварски прид.
машинбраварскиот
Пример: машинбраварски занает
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК