а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машки

машкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2048
1. Што се однесува на маж, што е карактеристично за маж.
Англиски: male
Примери:
машки пол, машки глас
2. силен, јуначки, мажествен
Англиски: male
Примери:
Машко срце, јуначко.
машка борба
Изведенки
машки прил.
Пример: Се бореше и загина машки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК