а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машкуданка

мн. машкуданки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52367
Лице од женски пол со машки црти или со машко однеcување.
Изведенки
1. машкудански прид.
машкуданскиот
Пример: машкудански изглед
2. машкудански прил.
Пример: Се однесува машкудански.