а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајасил

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25593
1. Кожна болест што се манифестира со пукање на кожата на рацете и на стапалата.
Турски: mayasıl Албански: majasil
Употреба: Медицина
2. Болест на дебелото црево.
Англиски: hemorrhoids Турски: mayasıl Албански: majasil, hemoroide
Употреба: Медицина