а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маја

мн. маи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14361
1. Квас, квасец - за месење леб.
Англиски: yeast Турски: maya Албански: majë
Употреба: Гастрономија
2. Кисело млеко - за поткиселување.
Англиски: yogurt Албански: majë, farë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Оставив малку кисело млеко за маја.
3. Посебно подготвен наут за месење леб - мајаница.
Англиски: yeast Албански: majë, tharmë
Употреба: Гастрономија
4. Сириште - за подготвување сирење.
Англиски: casein Албански: kazeinë, farë, mullëz
Употреба: Гастрономија
Изведенки
маичка ж.
мн. маички
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК