а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маџун

мн. маџуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27904
1. Густо сварено овошје со шеќер, вид мармалад, вид слатко.
Англиски: molasses Турски: macun Албански: pelte
Употреба: Гастрономија
Примери:
Маџун од сливи.
2. Густ, лековит сируп.
Англиски: syrup Турски: macun Албански: shirup
Употреба: Медицина
3. Гуcто сварен сируп од шира и шеќер.
Англиски: treacle Турски: macun Албански: melasë
Употреба: Гастрономија