а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мевлем

мн. мевлеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17427
1. Лековита маст што се става на рана.
Англиски: ointment Турски: merhem Албански: bar yndyrorë, mëlmes
Употреба: Медицина
Примери:
Мевлем на моите рани.
2. олеснување
Англиски: remedy Албански: lehtësim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми дојде како мевлем на душата.
Изведенки
мевлен м.
мн. мевлени