а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мегаломанија

мн. мегаломании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50895
Манија за преувеличување на самиот себе и на сопствените вредности и можности; претераност, неумереност.
Англиски: megalomania
Употреба: Медицина
Примери:
Пати од мегаломанија.