а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медицинар

мн. медицинари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19931
1. Студент на медицина.
Англиски: medical student Албански: student medicine
Употреба: Медицина
2. Лице што се занимава со медицина.
Англиски: medic Албански: që merret me medicinë
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Медицинариве пак штрајкуваат.
Изведенки
медицинарка ж.
мн. медицинарки