а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

медицина

(едн.) медицината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3303
Група научни области за проучување, за лекување и за заштита од болести на луѓето (хумана) и на животните (ветеринарна).
Англиски: medicine Албански: medicinë
Употреба: Наука